Skip Navigation Links
Front Page
About GNSExpand About GNS
Arts & Culture
Business/Industry
CommunitiesExpand Communities
EducationExpand Education
Entertainment
Links
Maritime
Medical News
Opinion/ForumExpand Opinion/Forum
Public Safety
Transportation
Weather




 

2008 General Election
Galveston County
 

GuidryNews.com covered elections in Brazoria, Galveston, Harris and Jefferson Counties.  
 
Report corrections, additions and/or clarifications to News@Guidrynews.com
 
Local Elections in Galveston County (The votes in Galveston County are complete, except for mail-in ballots that have not been counted)
 

Bolivar Peninsula Special Utility District  Final
Lynette Johnson Hardcastle 391  Winner
Jack Haigh 239
Roger Welch 272  Winner
Marie Skewis 243
Harold J. Guidry 401  Winner
Vicki Cartwrigt 297  Winner

 

Friendswood Independent School District Trustees Pos. 3:  Final

Dr. Rebecca Hillenburg (I): 974  Winner

Nancy Kessling: 121

 

City of Galveston 4B Sales Tax: - Election Day  Final

For: 7,144 

Against: 3,629

 

Galveston County Bond Election  Final

 

Proposition One: ($75 million for Road Improvements)

For: 42,948

Against: 31,158

 

Proposition Two: ($15 million for Drainage Improvements)

For: 51,527

Against: 23,019

 

Proposition Three: ($45 million for Facilities Improvements and New Construction)

For: 42,410

Against 33,207

 

Galveston Independent School District Final
Andy Mytelka (I) 841  Winner
Barry Rochkind 578

 

Santa Fe ISD Bond Election

 

Proposition 1 ($32.9 million for district wide technology upgrades and renovations)
For: 4,310
Against: 3,053

Proposition 2 ($21.045 million for facilities)
For: 4,160
Against: 3,178

Proposition 3 ($11.25 million to build an auditorium at the high school)
For: 3,754
Against: 3,592

County, State and Federal Elections - 104 of 111 Precincts

District Judge, 56th Judicial District:

Lonnie Cox (Rep.): 51,323  Winner
Susan P. Baker (Dem.): 42,614

 

Sheriff:

J.L. Campbell, Jr. (Rep.): 49559

Freddie Poor (Dem.): 51,118   Winner (After mail-in votes were counted)

 

Tax Assessor-Collector:

Cheryl E. Johnson (Rep.): 55,604  Winner
Matt Crowder (Dem.): 39,654

 

State Senator, District 11

Mike Jackson (Rep.): 44,550  Winner

Joe Jaworski (Dem.): 38,765

Cliff Messina (Lib.): 1,959

 

State Senator, District 17

Grant Harpold (Rep.): 525

Stephanie E. Simmons (Dem.): 1,030

Chris Bell (Dem.): 4,093

Ken Sherman (Rep.): 775

Joan Huffman (Rep.): 1,508

Austen Furse (Rep.): 403

 

State Representative, District 23

Craig Eiland (Dem.): 23,311

Charles L. Earley (Lib.): 2,626

 

State Representative District 24
Larry Taylor (Rep) 44,637
Rafael Ramoa (Lib) 7,110

 

Constable Precinct 4
Jimmy Fullen (Rep) 4,106  Winner
Joyce Vail (Dem) 3,831

 

Railroad Commissioner:

Michael L. Williams (Rep.): 49,380

Mark Thompson (Dem.):

40,137

David Floyd (Lib.):

3,218

 

Chief Justice, Supreme Court:

Wallace B. Jefferson (Rep.):

51,384

Jim Jordan (Dem.):

39,069

Tom Oxford (Lib.):

2,905

 

Justice, Supreme Court, Place 7

Dale Wainwright (Rep.):

49,124

Sam Houston (Dem.):

41,329

David G. Smith (Lib.):

2,925

 

Justice, Supreme Court, Place 8

Phil Johnson (Rep.): 50,649

Linda Reyna Yanez (Dem.): 39,460

Drew Shirley (Lib.): 2,842

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 3

Tom Price (Rep.): 49,242

Susan Strawn (Dem.):

40,640

Matthew E. Eilers (Lib.): 2,646

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 4

Paul Womack (Rep.): 50,774

J.R. Molina (Dem.): 38,814

Dave Howard (Lib.):

2,927

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 9

Cathy Cochran (Rep.):

57,859

William Bryan Strange, III (Lib.):

11,966

 

Member, State Board of Education, District 7

David Bradley (Rep.):

46,448

Laura Ewing (Dem.):

43,670

Richard R. Johnson (Lib.):

3,025

 

Chief Justice, 14th Court of Appeals:

Adele Hedges (Rep.):

51,579

Joe W. Beverly (Dem.): 40,177

 

Justice, 1st Court of Appeals District, Place 3

Ed Hubbard (Rep.): 49,593

Jim Sharp (Dem.): 42,630

 

Justice, 1st court of Appeals District, Place 5

Laura Carter Higley (Rep.):51,599

Leslie C. Taylor (Dem.): 40,307

 

Justice, 14th Court of Appeals District, Place 4 (Unexpired Term):

Jeff Brown (Rep.): 52,237

Bert Moser (Dem.): 39,130

 

Justice, 14th Court of Appeals District, Place 6 (Unexpired Term):

Bill Boyce (Rep.): 51,005

Mary M. Markantonis (Dem.): 40,232

 

Justice, 14th Court of Appeals District, Place 7

Kem Thompson Frost (Rep.): 51,150

Martin J. Siegel (Dem.): 40,011

 

President/Vice President:

John McCain/Sarah Palin (Rep.): 58,179

Barack Obama/Joe Biden (Dem.): 39,479
Bob Barr/Wayne A. Root (Lib.): 679 

 

United States Senator:

John Cornyn (Rep.): 53,481

Richard J. (Rick) Noriega (Dem.): 39,796

Yvonne Adams Schick (Lib.): 2,211

 

United States Representative District 22
Pete Olson (Rep): 8,419
Nick Lampson (Dem) 12,112
John Wieder (Lib) 543



Guidry News Service is headquartered in Midtown Houston.
at 4001 Fannin Street, Suite 4432, Houston, TX. 77004-4077
(409) 763 NEWS(6397)         News@GuidryNews.com
© 1996, Guidry News Service. Duplication of any part of this website in any manner is prohibited.