Skip Navigation Links
Front Page
About GNSExpand About GNS
Arts & Culture
Business/Industry
CommunitiesExpand Communities
EducationExpand Education
Entertainment
Faith & Values
International
Links
Maritime
Medical News
Opinion/ForumExpand Opinion/Forum
Public Safety
Special EventsExpand Special Events
Transportation
Weather


2008 General Elections
Harris County

GuidryNews.com is covering elections in Brazoria, Galveston, Harris and Jefferson Counties. 
 
Report corrections, additions and/or clarifications to News@Guidrynews.com .
 

Harris County Offices 874 of 874 Precincts Reporting 

 

District Attorney:

Pat Lykos (Rep.): 582,008 Winner

C.O. “Brad”  Bradford (Dem.): 557,070

 

County Judge: (Unexpired Term)

Ed Emmett (Rep.): 598,823 Winner

David Mincberg (Dem.): 527,510

 

Judge, County Probate No. 1: (Unexpired Term)

Georgia Akers (Rep.): 522,219
Kathy Stone (Dem.): 576,539 Winner

 

County Attorney:

Mike Stafford (Rep.): 537,110

Vince Ryan (Dem.): 567,611  Winner

 

District Clerk: (Unexpired Term)

Theresa Chang (Rep.): 539,619

Loren Jackson (Dem.): 562,735

 

Sheriff:

Tommy Thomas (Rep.): 493,924

Adrian Garcia (Dem.): 635,881  Winner

 

Tax Assessor-Collector:

Paul Bettencourt (Rep.): 585,251 Winner
Diane Trautman (Dem.): 524,558

Jeffrey McGee (Lib.): 26,315

 

County School Trustee, Position 5, At Large:

Mike Riddle (Rep.): 521,834

Debra “Debby” Kerner (Dem.): 576,766 Winner

 

County School Trustee, Position 7, At Large:

Stan Stanart (Rep.): 519,470

Jim Henley (Dem.): 575,879 Winner

 

Commissioner, Precinct 1:

El Franco Lee (Dem.): 217,045 Winner

Jorgen Nelson (Lib.): 21,054

 

Commissioner, Precinct 3:

Steve Radack (Rep.): 191,785 Winner

Dexter Handy (Dem.): 127,460

 

Justice of the Peace, Precinct 1, Place 1:

Dale M. Gorczynski (Dem.): 131,130 Winner

Derrick J. Anderson, Sr. (Lib.): 19.171

 

Justice of the Peace, Precinct 5, Place 1:

Russ Ridgway (Rep.): 162,916 Winner

Peter Rene (Dem.): 123,752

 

Justice of the Peace, Precinct 8, Place 1:

Holly Williamson (Rep.): 56,067 Winner

Jeff Heintschel (Dem.): 29,141

 

Constable, Precinct 1:

Nat Gutierrez (Rep.): 63,959

Jack Abercia (Dem.): 120,146 Winner

 

Constable, Precinct 2:

Daniel Vela (Rep.): 24,112

Gary Freeman (Dem.): 39,515 Winner

 

Constable, Precinct 3:

Tony Lewis (Rep.): 28,207

Ken Jones (Dem.): 59,300 Winner

 

Constable, Precinct 5:

Phil Camus (Rep.): 165,097 Winner

Sam Pearson (Dem.): 125,477    

 

State and National Offices

 

State Senator, District 17:

Grant Harpold (Rep.): 4,889

Stephanie E. Simmons (Dem.): 18,227

Chris Bell (Dem.): 44,885

Ken Sherman (Rep.): 9,743

Joan Huffman (Rep.): 25,569

Austen Furse (Rep.): 16,171

 

State Senator, District 6:

Gilbert Pena (Rep.): 27,693

Mario V. Gallegos, Jr. (Dem.): 77,783 Winner

Susan Delgado (Lib.): 3,491

 

State Senator, District 11:

Mike Jackson (Rep.): 65,731 Winner

Joe Jaworski (Dem.): 42,358

Cliff Messina (Lib.): 2,434

 

State Representative, District 126:

Patricia Harless (Rep.): 32,686 Winner

Chad Khan (Dem.): 21,140

Oscar J. Palma, Jr. (Lib.): 1,203

 

State Representative, District 127:

Joe Crabb (Rep.): 44,625 Winner

Joe A. Montemayor (Dem.): 21,932

Justo Perez (Lib.): 1,400

 

State Representative, District 129:

John E. Davis (Rep.): 33,392 Winner

Sherrie L. Matula (Dem.): 23,655

 

State Representative, District 130:

Allen Fletcher (Rep.): 63,823 Winner

William B. Gray, Jr. (Lib.): 9,007

 

State Representative, District 132:

Bill Callegari (Rep.): 43,699 Winner

Phil Kurtz (Lib.): 9,309

 

State Representative, District 133:

Jim Murphy (Rep.): 19,682

Kristi Thibaut (Dem.): 20,146 Winner 

 

State Representative, District 134:

Joe Agris (Rep.): 28,788

Ellen Cohen (Dem.): 37,800 Winner 

Mhair S. Dekmezian (Lib.): 1,576

 

State Representative, District 135:

Gary Elkins (Rep.): 27,315 Winner 

Trey S. Fleming (Dem.): 18,688

Alfred N. Montestruc (Lib.): 776

 

State Representative, District 136:

Beverly Woolley (Rep.): 41,007 Winner 

Gerald W. “Jerry” LaFleur (Lib.): 6,066

 

State Representative, District 137:

Scott Hochberg (Dem.): 12,198 Winner 

Alex Cresswell (Lib.): 1,472

 

State Representative, District 138:

Dwayne Bohac (Rep.): 21,628 Winner 

Virginia “Ginny” Stogner McDavid (Dem.): 15,018

 

State Representative, District 141:

Michael Bunch (Rep.):8,184

Senfronia Thompson (Dem.): 32,673 Winner 

Richard Brown (Lib.): 654

 

State Representative, District 143:

Dorothy Olmos (Rep.): 4,643

Ana E. Hernandez (Dem.): 11,865 Winner

Joe O. Marcom (Lib.): 278

 

State Representative, District 144:

Ken Legler (Rep.): 19,954 Winner

Joel C. Redmond (Dem.): 19,046

 

State Representative, District 145:

Patricia Rodriguez (Rep.): 5,871

Carol Alvarado (Dem.): 13,929 Winner

 

State Representative, District 147:

Garnet F. Coleman (Dem.):  35,874 Winner

Joe Tirado (Lib.): 3,020

 

State Representative, District 148:

Howard H. Gano, Jr. (Rep.): 10,933

Jessica Christina Farrar (Dem.): 21,450 Winner

 

State Representative, District 149:

Greg Meyers (Rep.): 19,763

Hubert Vo (Dem.): 25,480 Winner

 

State Representative, District 150:

Debbie Riddle (Rep.): 43,896

Brad Neal (Dem.): 22,843

Ken Petty (Lib.): 1,445

 

Railroad Commissioner:

Michael L. Williams (Rep.): 525,159

Mark Thompson (Dem.): 559,273

David Floyd (Lib.): 27,728

 

Chief Justice, Supreme Court:

Wallace B. Jefferson (Rep.): 547,645

Jim Jordan (Dem.): 552,881

Tom Oxford (Lib.): 24,845

 

Justice, Supreme Court, Place 7:

Dale Wainwright (Rep.): 521,774

Sam Houston (Dem.): 575,502

David G. Smith (Lib.): 23,733

 

Justice, Supreme Court, Place 8:

Phil Johnson (Rep.): 520,178

Linda Reyna Yanez (Dem.): 577,582

Drew Shirley (Lib.): 23,700

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 3:

Tom Price (Rep.): 520,432

Susan Strawn (Dem.): 573,335

Matthew E. Eilers (Lib.): 24,105

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 4:

Paul Womack (Rep.): 527,688

J.R. Molina (Dem.): 562,888

Dave Howard (Lib.): 24,014

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 9:

Cathy Cochran (Rep.): 615,042

William Bryan Strange, III (Lib.): 142,012

 

Member, State Board of Education, District 6:

Terri Leo (Rep.): 332,169

Mary Ann Bryan (Lib.): 86,799

 

Member, State Board of Education, District 7:

David Bradley (Rep.): 148,776

Laura Ewing (Dem.): 99,924

Richard R. Johnson (Lib.): 6,649

 

President/Vice President:

John McCain/Sarah Palin (Rep.): 570,143

Barack Obama/Joe Biden (Dem.): 588,611

Bob Barr/Wayne A. Root (Lib.): 6,766

 

United States Senator:

John Cornyn (Rep.): 543,323

Richard J. (Rick) Noriega (Dem.): 581,969

Yvonne Adams Schick (Lib.): 22,452

 

United States Representative, District 2:

Ted Poe (Rep.): 116,929

Craig Wolfe (Lib.): 14,339

 

United States Representative, District 7:

John Culberson (Rep.): 162,205

Michael Skelly (Dem.): 122,832

Drew Parks (Lib.): 5,036

 

United States Representative, District 9:

Al Green (Dem.): 113,085

Brad Walters (Lib.): 8,065

 

United States Representative, District 10:

Michael T. McCaul (Rep.): 98,122

Larry Joe Doherty (Dem.): 43,492

Matt Finkel (Lib.): 2,775

 

United States Representative, District 18:

John Faulk (Rep.): 39,000

Sheila Jackson Lee (Dem.): 148,204

Mike Taylor (Lib.): 4,475

 

United States Represenative, District 22:

Pete Olson (Rep.): 62,399

Nick Lampson (Dem.): 46,505

John Wieder (Lib.): 2,862

 

United States Representative, District 29:

Eric Story (Rep.): 25,458

Gene Green (Dem.): 79,581

Joel Grace (Lib.): 1,582

 



Guidry News Service is headquartered in Midtown Houston.
at 4001 Fannin Street, Suite 4432, Houston, TX. 77004-4077
(409) 763 NEWS(6397)         News@GuidryNews.com
© 1996, Guidry News Service. Duplication of any part of this website in any manner is prohibited.